Regulamin Nowej ABC
Regulamin Akademickiej Biblioteki Cyfrowej
§ 1. SŁOWNICZEK POJĘĆ
-
Ustawa o prawie autorskim – ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.)
- Beneficjent – osoba wskazana w art. 6 pkt 18 prawa autorskiego – tj. osoba:
- niewidoma lub
- z dysfunkcją narządu wzroku niepoddającą się korekcji w takim stopniu, aby sprawność wzroku tej osoby stała się zasadniczo równoważna ze sprawnością wzroku osoby bez takiej dysfunkcji, i która w związku z tym nie jest w stanie czytać utworów wyrażonych słowem pisanym w zasadniczo takim samym stopniu, jak osoba bez takiej dysfunkcji, lub
- z ograniczoną zdolnością postrzegania lub czytania, która w związku z tym nie jest w stanie czytać utworów wyrażonych słowem pisanym w zasadniczo takim samym stopniu, jak osoba bez takiej dysfunkcji, lub
- która ze względu na inną dysfunkcję fizyczną nie jest w stanie trzymać książki lub posługiwać się nią lub też skupić wzroku lub poruszać oczami w stopniu umożliwiającym normalne czytanie.
- Czytelnik – beneficjent posiadający aktywne konto użytkownika w bibliotece ABC.
- Administrator systemu – osoba administrująca systemem bibliotecznym ABC wyznaczona przez BON UW.
- Administrator profilu – osoba administrująca częścią systemu bibliotecznego ABC będącą w zarządzaniu przez uczelnię partnerską, wyznaczona przez tę uczelnię.
- Biblioteka ABC, system biblioteczny ABC – Akademicka Biblioteka Cyfrowa świadcząca usługi w zakresie udostępniania zbiorów w specjalistycznych formatach cyfrowych poprzez internet, utworzonych lub zgromadzonych przez podmiot prowadzący Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego lub podobne jednostki organizacyjne istniejące w uczelniach partnerskich.
- Uczelnia partnerska – uczelnia, która formalnie przystąpiła do współpracy z BON UW polegającej na współdzieleniu zbiorów w specjalistycznych formatach oraz ich udostępniania beneficjentom.
- Specjalistyczny format – materiał w dostępnym formacie cyfrowym opracowany w sposób umożliwiający dostęp do informacji jak najszerszej grupie Beneficjentów, być może poprzez użycie technologii asystujących. Specjalistycznymi formatami są m.in.:
- dokumenty tekstowe z dodatkowymi oznaczeniami elementów strukturalnych,
- formatowane dokumenty tekstowe w popularnych formatach edytorów tekstowych, z uporządkowaną strukturą,
- dokumenty tekstowe w formatach brajla elektronicznego,
- dokumenty tekstowe w formatach książek elektronicznych,
- nagrania audio wraz ze strukturą nawigacyjną w standardzie DAISY lub podobnym.
- Dostępny format cyfrowy – elektroniczna kopia utworu powstała w wyniku działania niezbędnego w celu zapewnienia beneficjentowi równie skutecznego i wygodnego dostępu do utworu jak ten, z którego korzysta osoba bez dysfunkcji wskazanych w art. 6 pkt 18.
- Technologie asystujące – rozwiązania technologiczne w postaci specjalistycznych urządzeń i oprogramowania służących niwelowanie ograniczeń wynikających z posiadanych niepełnosprawności.
§ 2. Działalność ABC
- Akademicka Biblioteka Cyfrowa prowadzona jest przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego będącego upoważnionym podmiotem w rozumieniu art. 6 ust. 19 Ustawy o prawie autorskim.
- Celem biblioteki ABC jest podejmowanie działań służących wyrównywaniu szans w dostępie do informacji osobom, których niepełnosprawność uniemożliwia korzystanie z tradycyjnych materiałów w zwykłym druku, w oparciu o art. 33[1] Ustawy o prawie autorskim, na zasadach określonych w oddziale 3a.
- Podstawowym obszarem działań biblioteki ABC jest zapewnianie wsparcia na poziomie akademickim zgodnie z ust. 2, dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych.
- Biblioteka ABC umożliwia współdzielenie zbiorów utworzonych lub zgromadzonych przez uczelnie partnerskie w specjalistycznych formatach, zgodnie z art. 33[1] Ustawy o prawie autorskim.
- BON UW jest zobowiązany do zachowania należytej staranności działań w celu zapewnienia prawidłowego i bezawaryjnego funkcjonowania systemu bibliotecznego ABC, zabezpieczenia jego zbiorów przed nieuprawnionym dostępem, ochrony wszelkich informacji przetwarzanych w związku z działalnością ABC oraz podejmowania działań służących zniechęcaniu do niedozwolonego zwielokrotniania i rozpowszechniania kopii utworów w dostępnych formatach.
- BON UW ma prawo do wprowadzania modyfikacji i zmian w systemie bibliotecznym ABC, służących jego ulepszaniu, wprowadzaniu nowych funkcjonalności oraz służących poprawie bezpieczeństwa i jakości.
- BON UW ma prawo do czasowego zawieszania dostępu lub funkcjonowania systemu bibliotecznego ABC w związku z przeprowadzaniem niezbędnych czynności technicznych.
§ 3. Udostępnianie zbiorów
- Zbiory biblioteki ABC udostępniane są wyłącznie osobom spełniającym warunki bycia beneficjentem, w szczególności osobomniewidomym, osobom z inną dysfunkcją wzroku niepoddającą się korekcji w stopniu równoważnym osobie pełnosprawnej oraz osobom z innymi niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi korzystanie z tradycyjnych materiałów w zwykłym druku.
- Udostępnianie zbiorów może polegać na różnych formach zapewnienia dostępu do ich treści zależnie od rodzaju udostępnianego materiału oraz sposobu dostępu przez czytelnika. Dostępnymi formami dostępu są:
- pobranie zbioru na urządzenie komputerowe,
- pobranie zbioru bezpośrednio do aplikacji odczytującej (tylko dla aplikacji zgodnych ze standardem OPDS)
- odczytywanie zbioru poprzez przeglądarkę on-line,
- wysłanie zbioru na zarejestrowane w profilu użytkownika urządzenie odczytujące lub usługę przestrzeni dyskowej.
- Zbiory oraz wszelkie operacje na nich dostępne są bezpłatnie dla czytelników, po wcześniejszym zalogowaniu.
- Zbiory udostępniane w bibliotece ABC mogą być wycofywane, zastępowane nowymi opracowaniami lub mogą być udostępniane czasowo.
- Administrator systemu oraz administrator profilu ma prawo do określenia indywidualnych limitów pobrań lub wypożyczeń zbiorów w okresie czasu oraz do zawieszania lub zamykania kont w przypadku stwierdzenia naruszeń regulaminu bądź obowiązującego prawa.
§ 4. Zakładanie konta
- Do korzystania z zasobów ABC niezbędne jest posiadanie aktywnego konta czytelnika.
- Utworzenie oraz korzystanie z konta czytelnika w ABC jest dobrowolne oraz bezpłatne.
- W celu założenia konta czytelnika w ABC osoba wnioskująca musi posiadać założone i aktywne konto e-mail.
- Aby uzyskać prawo do korzystania ze zbiorów Biblioteki osoba wnioskująca musi dokonać rejestracji w BON UW lub w analogicznej jednostce własnej uczelni – o ile współpracuje ona z biblioteką, lub w BON UW.
- Rejestracji można dokonać poprzez wypełnienie i skuteczne złożenie wniosku o założenie konta czytelnika w ABC dostępnego na stronie biblioteki abc.uw.edu.pl lub osobiście w BON UW lub analogicznym biurze uczelni partnerskiej.
- Skuteczne złożenie wniosku wymaga w szczególności podania informacji oznaczonych jako obowiązkowe, zgodnie ze stanem faktycznym i zaakceptowanie Regulaminu Akademickiej Biblioteki Cyfrowej oraz potwierdzenie danych własnym popisem w sytuacji osobistego składania wniosku, lub linkiem aktywacyjnym przesłanym na wskazany adres e-mail, co jest jednoznaczne z weryfikacją podanego adresu e-mail.
- Zweryfikowany adres e-mail będzie podstawowym adresem komunikacji w sprawach związanych z założeniem konta, oraz będzie pełnił rolę loginu do systemu.
- Użytkownik Biblioteki posiadający aktywne konto może samodzielnie dokonywać zmian w zakresie podstawowego adresu email.
- Konto biblioteczne zostanie uaktywnione dopiero po pozytywnej weryfikacji wniosku, o którym mowa w ust. 5 oraz potwierdzeniu okoliczności, o których mowa w art. 6 pkt 18.
- Jednostka weryfikująca wniosek może zażądać dodatkowych wyjaśnień lub dokumentacji, w tym zaświadczeń lekarskich lub orzeczenia o posiadanym stopniu niepełnosprawności zgodnie z art. 35a ust. 4 Ustawy o prawach autorskich.
- Jednostka weryfikująca powiadamia osobę wnioskującą o wyniku weryfikacji osobiście lub poprzez wiadomość przesłaną na zweryfikowany adres e-mail wnioskodawcy.
- Po pozytywnej weryfikacji wniosku osoba wnioskująca otrzyma na podany we wniosku adres e-mail link umożliwiający dokończenie procesu zakładania konta czytelnika.
- W ciągu 14 dni od momentu dokończenia procesu zakładania konta czytelnika, administrator biblioteki ABC lub administrator profilu uczelni partnerskiej w ABC dokona aktywacji konta, co kończy proces zakładania konta czytelnika.
- Konto czytelnika zostaje aktywowane na czas nieokreślony, za wyjątkiem sytuacji, w której niepełnosprawność określona w art. 35a ust. 4 Ustawy o prawach autorskich ma charakter czasowy. W takiej sytuacji czas końca aktywności konta nie może przekraczać końca terminu niepełnosprawności wskazanego w stosownej dokumentacji.
- W celu przedłużenia czasowego ograniczenia ważności konta należy dostarczyć do jednostki, w której dokonano rejestracji w celu założenia konta, stosownej dokumentacji potwierdzającej przedłużenie okresu występowania niepełnosprawności określonej w art. 35a ust. 4 Ustawy o prawach autorskich. Przedłużenie czasowego ograniczenia konta jest dokonywane przez administratora biblioteki ABC lub administratora profilu uczelni partnerskiej w ABC w ciągu 14 dni od momentu dostarczenia tej dokumentacji.
§ 5. Obowiązki i prawa czytelnika
- Każdy czytelnik może posiadać tylko jedno aktywne konto.
- Konto w Bibliotece ABC może przynależeć tylko do jednego użytkownika i tylko jego właściciel jest uprawniony by z niego korzystać.
- Czynności związane z korzystaniem ze zbiorów biblioteki dostępne są wyłącznie dla czytelników po zalogowaniu się do biblioteki ABC.
- Czytelnik nie może udostępniać innym osobom danych umożliwiających zalogowanie się do swojego konta bibliotecznego, za wyjątkiem sytuacji, gdy odbywa się to w ramach dozwolonego użytku (dostęp do utworu osobom z kręgu rodziny i znajomych).
- Użytkownik ponosi całkowitą odpowiedzialność za skutki udostępnienia innym osobom swojego hasła dostępu do swojego konta w Bibliotece lub wszelkie zaniedbania użytkownika prowadzące do nieautoryzowanego dostępu do tego konta.
- Czytelnik ponosi odpowiedzialność za utworzenie tzw. bezpiecznego hasła tzn. trudnego do odgadnięcia przez osoby nieuprawnione, oraz jego bezpieczne przechowywanie.
- Czytelnik ma prawo do przetwarzania zbiorów pozyskanych z biblioteki ABC do własnych potrzeb, w szczególności związanych z pozyskiwaniem informacji lub rozwojem naukowym.
- Czytelnik korzystający z biblioteki ABC ma obowiązek korzystania z systemu bibliotecznego ABC oraz dostępnych w nim usług zgodnie z ich charakterem i przeznaczeniem.
- Czytelnik ma prawo do zgłaszania wszelkich uwag i informacji o zauważonych nieprawidłowościach do administratora systemu lub administratora profilu poprzez dostępne kanały komunikacji.
- Zabrania się zamieszczania w kanałach komunikacji dostępnych w systemie bibliotecznym ABC treści wulgarnych, nieprzyzwoitych, profanujących, gorszących lub w inny sposób naruszających normy społeczne, oraz treści mogących naruszać dobra osobiste innych osób lub ich inne prawa.
- Zabrania się rozpowszechniania, zwielokrotniania oraz przetwarzania zbiorów pozyskanych z biblioteki ABC wykraczających poza dozwolony użytek chronionych utworów określony w Ustawie o ochronie praw autorskich.
- Zabrania się wszelkich działań podejmowanych w celu uzyskania nieuprawnionego dostępu do zbiorów lub informacji zgromadzonych w systemie bibliotecznym ABC oraz ich rozpowszechniania.
- Zabrania się wszelkich działań mogących utrudniać lub destabilizować działanie systemu bibliotecznego ABC, w tym prób zakłócenia lub odcięcia dostępu do kont innym użytkownikom (ataki DoS, DDoS, DNS spoofing), fałszowania informacji identyfikujących użytkownika (phishing) lub system biblioteczny ABC (pharming), wprowadzenia do sieci lub komputerów szkodliwego oprogramowania, nieautoryzowanego skanowania sieci lub komputerów innych użytkowników, nieautoryzowanego monitorowania ruchu sieciowego lub innych prób przechwycenia informacji pochodzących od lub skierowanych do innych użytkowników, nieautoryzowanych prób przełamania zabezpieczeń systemu bibliotecznego ABC, używania programów, skryptów lub poleceń zakłócających sesję innego użytkownika, przejmowania adresów IP oraz wysyłania, zbierania, sprzedaży lub dystrybucji niechcianej korespondencji e-mail (spamu).
- Czytelnik ponosi odpowiedzialność materialną za wszelkie szkody powstałe z jego winy.
- Wszelkie naruszenia mogą być podstawą do zawieszania lub zamykania kont, odmowy świadczenia dostępu do systemu bibliotecznego ABC, wezwania do natychmiastowego zaprzestania zabronionych działań oraz do dochodzenia wszelkich roszczeń przysługujących z uwagi na wyrządzone szkody wobec Czytelnika za pośrednictwem firmy windykacyjnej oraz na drodze cywilnej przed sądem powszechnym właściwym ze względu na siedzibę biblioteki ABC.
§ 6. Przetwarzanie informacji
- Informacje podane w procesie zakładania konta są rejestrowane jedynie na potrzeby weryfikacji prawa do korzystania ze zbiorów Biblioteki, i nie są udostępniane żadnym podmiotom zewnętrznym.
- Dane osobowe użytkowników Biblioteki będą przetwarzane w zakresie niezbędnym do świadczenia usługi dostępu do zbiorów ABC przez biuro uczelni, w którym dokonano rejestracji oraz przez Uniwersytet Warszawski będący administratorem serwisu.
- Dane osobowe przetwarzane będą przez cały okres świadczenia usługi dostępu do zbiorów ABC oraz po jej zakończeniu w zakresie niezbędnym do realizacji celów związanych z zabezpieczaniem zbiorów w kontekście Ustawy o prawie autorskim.
- Osoba rejestrująca ponosi odpowiedzialność za poprawność oraz prawdziwość podanych informacji. Stwierdzenie nieprawdziwości podanych informacji, w szczególności uprawdopodobniających bycie beneficjentem, może być podstawą odmowy założenia konta lub jego usunięcia.
- Każdy użytkownik systemu bibliotecznego ABC ma prawo do wglądu swoich danych osobowych oraz ich poprawiania poprzez formularz znajdujący się w profilu konta użytkownika, po jego zalogowaniu.
- Każdy użytkownik systemu ABC ma prawo do zwrócenia się do administratora systemu o informację na temat jego danych przetwarzanych przez system biblioteczny ABC, jak również ma prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
- Administrator systemu ma prawo odmówić usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych jeśli są one niezbędne do realizacji usługi dostępu do zbiorów ABC lub do realizacji celów związanych z zabezpieczaniem zbiorów w kontekście Ustawy o prawie autorskim.
- Administrator systemu ma prawo do stosowania rozwiązań służących ochronie zbiorów przed nieuprawnionym rozpowszechnianiem, w szczególności stosowania ukrytych oznaczeń zbiorów identyfikatorem czytelnika, dla którego zbiór został udostępniony.
§ 7. Postanowienia końcowe
- Akceptując niniejszy regulamin użytkownik zobowiązuje się do przestrzegania prawa w zakresie wynikającym z Ustawy o prawie autorskim, w szczególności do wykorzystywania zbiorów biblioteki jedynie na użytek własny oraz zobowiązuje się nie rozpowszechniać tych materiałów.
- Zaznaczenie w formularzu rejestracyjnym pola o nazwie "Zapoznałem się z regulaminem i akceptuję go" jest równoznaczne z podpisaniem niniejszego regulaminu i wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do realizacji wnioskowanej usługi przez BON UW oraz uczelnie partnerskie.